Vybavení

Centrum volného času MOZAIKA Rokycany sídlí v rodinném domě na adrese Matěje Šmolíka čp. 238, Rokycany.

DSCN8299

Dům prošel celkovou rekonstrukcí včetně instalace nových rozvodů elektřiny, vody a plynu. Objekt je vytápěn ústředním topením. V interiérech byly pro barvení dřevěných částí použity vodou ředitelné barvy DENAS a BALAKRYL s atestem na dětské hračky a atestem pro přímý styk s potravinami. Osvětlení místností odpovídá hygienickým normám.

Pro klienty centra je k dispozici šatna a dva záchody s umývárnou.

Keramická dílna je vybavena komorovou pecí ROHDE KE o vnitřním objemu 55 litrů. Pro barvení keramiky používáme zdravotně nezávadné bezolovnaté glazury ASPd a SLA a engoby ASE a to pouze pod dozorem lektora. 

Výtvarná a keramická dílna je laděna do oranžovo-černé barvy.

Rozvíjíme u dětí správné grafomotorické návyky, proto kreslíme silnými trojbokými pastelkami a tužkami, podporujícími správný špetkový úchop. Pro nejmenší výtvarníky (od jednoho roku) máme k dispozici extra silné dřevěné pastelky Colorino kids JUMBO s průměrem 1cm, vhodné pro malé ručičky.

Pro usnadnění rozvoje grafomotoriky používáme v předškolní přípravě speciální lehké ergonomické silné trojboké pastelky a tužky STABILO EASY colors ve verzi pro praváky i leváky. Tyto pastelky poskytují dětem, které se učí psát a kreslit, podporu při nácviku jejich vlastní optimální úchopové pozice. Po celé délce pastelky jsou jedinečné úchopové zóny pro správné rozložení prstů. Použité dřevo pochází z trvale udržitelného lesního hospodářství (PEFC) a nesou toto označení již od roku 2008.

Používáme nůžky pro praváky i leváky s ergonomickým úchopem, kulatými hroty a čepelí, z kvalitní nerezavějící oceli. Pro naše nejmenší klienty využíváme k nácviku stříhání takzvaných terapeutických, neboli tréninkových nůžek, které mají za sebou dvě oka pro prsty. Používají se při nácviku stříhání u malých dětí, ale i pro rehabilitační účely u dospělých po úrazech, mozkových příhodách a postiženích, při kterých je omezena hybnost a koordinace pohybů. Přední oka (blíže k čepelím) jsou určena pro děti nebo pacienty, zadní pro učitele, rodiče nebo terapeuta. Tyto nůžky máme k dispozici v pravostranné i levostranné variantě.

Ukázka nácviku stříhání terapeutickými nůžkami:

DSCN8693

Na hudebních kroužcích pravidelně pracujeme s nástroji Orffova instrumentáře. Orffův instrumentář je soubor hudebních nástrojů, které se též označují jako lehko ovladatelné, dětské nebo orffovské. Jméno Carla Orffa se v jejich souvislosti uvádí proto, že tento skladatel upravil dříve existující hudební nástroje pro snazší používání malými muzikanty a určil jim funkci široce využitelné učební pomůcky. Orffův instrumentář obsahuje skupiny nástrojů rytmických (triangl, blok, činel, prstové činelky, cinkadlo, bubínek, tamburína, ozvučná dřívka, chřestidlo, drhlo, rolničky, zvonky), melodických (zvonkohra, metalofon, xylofon) a basových (tympány – dětská bonga). Dále využíváme fléten, varhan a CD přehrávače, při výuce grafomotoriky při práci na velký formát pracujeme na flip chart. Hudebna je rozdělena na dvě pracovní zóny – stůl s deseti místy k sezení a koberec s polštářky. Místnost je laděna do limetkově zelené barvy.

Malá jazyková učebna je využívána pro individuální výuku jazyků, ale především pro logopedickou prevenci. Je vybavena speciálním půlkulatým stolem s šesti místy k sezení, který umožňuje všem žákům stejný a blízký kontakt s lektorkou. Žádný z žáků zde tedy není při práci znevýhodněn. Dále je učebna vybavena speciálními didaktickými pomůckami, vhodnými při logopedické a grafomotorické prevenci a logopedickým zrcadlem. Učebna je laděna do kávové barvy v kombinaci s vínovou.

Podlaha tělocvičny je pokryta zátěžovým kobercem, proto neklouže a je tedy vhodná jak pro cvičení dětí, tak například i pro těhotné. V tělocvičně jsou umístěné jedny žebřiny, dvě švédské lavičky, malá švédská bedna, čtyři malé a jedna velká žíněnka a CD přehrávač. Pro cvičení využíváme dvouplášťové gymnastické míče, které v případě propíchnutí nepraskají, ale pomalu ucházejí a jsou proto vhodné pro seniory nebo těhotné, bezftalátové a bezlatexové soft-gym overbally, ocelové posilovací činky nižších vah, potažené PVC, posilovací gumy různých provedení a pevnosti, obruče, strachový pytel, terapeutický padák, Multi action set pro děti, balanční čočky, cvičební podložky a spoutu dalších tradičních i netradičních didaktických, balančních i motorických cvičebních pomůcek. K dispozici máme i několik měkkých pěnových cvičebních podložek. Tělocvična je umístěna v podkroví, má dvě střešní okna a je laděna do přírodních tónů.

Pro přednášky využíváme převážně prostory dílny, kde lze uspořádat židle a stoly na poslechovou část a ponechat volnou přednáškovou část. K dispozici je také Flipchart a projektor s plátnem, na němž také při příměstských táborech promítáme v době poledního klidu pohádky.

Pravidelně pro děti nakupujeme mnoho nových výukových a didaktických pomůcek, stolních her, literatury, pracovních sešitů a sportovních a výtvarných potřeb pro využití na našich kroužcích.